Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Nietrafiony prezent? Dowiedz się, kiedy można go zwrócić do sklepu.


Wszyscy się zgodzimy z tym, że prezenty gwiazdkowe powinny zawsze być spełnieniem marzeń, w interesującej obdarowanego tematyce, we właściwym wzorze czy rozmiarze. Niestety, nie zawsze udaje się trafić w gust odbiorcy. By taki prezent nie stał się zalegającą, niepotrzebną rzeczą, warto rozważyć jego ewentualny zwrot do sklepu.

Prawo do zwrotu pełnowartościowego towaru uzależnione jest jednak od typu sklepu, w którym został kupiony, dlatego pokrótce przedstawię różnice pomiędzy sklepami internetowymi, a stacjonarnymi.

Sklepy internetowe: w ciągu 14 dni od otrzymania rzeczy konsument może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, czyli zrezygnować z zakupu. W tym terminie musi skierować do przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Następnie, w ciągu kolejnych 14 dni powinien odesłać towar, a sprzedający zwrócić mu pieniądze, w tym koszty dostarczenia towaru (w kwocie najtańszego zwykłego sposobu dostawy, którą oferował). Trzeba pamiętać, że sprzedający może się wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do czasu odebrania odesłanego towaru albo potwierdzenia jego odesłania.

Muszę podkreślić, że nie każdy produkt, kupiony przez Internet konsument może zwrócić, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Prawo to nie przysługuje m.in.: • w odniesieniu do umów sprzedaży, które dotyczyły:
- rzeczy nieprefabrykowanych, wyprodukowanych według specyfikacji konsumenta, np. zrobiona na zamówienie koszulka z nadrukowanym, przesłanym przez niego zdjęciem,
- rzeczy, które szybko się psują,
- rzeczy dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych,
- nagrań muzycznych, filmowych, czy programów komputerowych dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli konsument otworzył opakowanie,
co do umów o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa do odstąpienia od umowy, np. zakup dostępnego online e-booka, kiedy konsument chce przeczytać książkę przed upływem 14 dni.

Sklepy stacjonarne: podkreślam, że chociaż jest to często praktykowane, w takich sklepach przedsiębiorca nie ma prawnego obowiązku przyjęcia zwracanego pełnowartościowego towaru, gdy konsument po prostu się rozmyśli albo kupi prezent, który nie trafi w gust odbiorcy. Zależy to wyłącznie od jego dobrej woli i praktyki.

Dlatego zachęcam, by wcześniej dopytać, czy w danym sklepie przyjmowane są zwroty pełnowartościowego towaru, a jeśli tak – to na jakich warunkach. Przedsiębiorca może określić np.: termin zwrotu, obowiązek zachowania metki, zwracać pieniądze na kartę podarunkową, czy też nawet ograniczyć się do wymiany na inny kolor lub rozmiar.

W ramach jedynie ciekawostki historycznej wspomnę, iż kiedyś faktycznie obowiązywały przepisy zezwalające kupującemu na żądanie, w ciągu pięciu dni od daty sprzedaży, wymiany nieużywanego towaru lub zwrotu pieniędzy, jednak zostały uchylone w 1995 r.

W przypadku sporu związanego ze zwrotem towaru i innych problemów konsumenckich, serdecznie zachęcam do skorzystania z naszej pomocy. Prowadzimy postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich i przed Stałym Sądem Polubownym, udzielamy też porad prawnych. Zapraszam do kontaktu: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

Małopolski Wojewódzki
Inspektor Inspekcji Handlowej
Joanna Jahn-Machowska

Grafika przedstawia ubraną choinkę, czerwoną bombkę oraz małe różowe prezenty. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu widnieje logo Inspekcji Handlowej. Poniżej znajduje się tytuł: „Inspekcja Handlowa w Krakowie podpowiada co zrobić z nietrafionym prezentem”. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.


W tle zdjęcia, po prawej stronie znajduje się ubrana choinka. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu zamieszczono logo Inspekcji Handlowej. Na środku strony znajduje się tytuł „ Zakupy w sklepie internetowym” oraz podtytuł „W ciągu 14 DNI od otrzymania rzeczy KONSUMENT może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, czyli zrezygnować z zakupu”. Poniżej znajdują się grafiki przedstawiające: nadanie listu przez konsumenta, nadanie paczki przez konsumenta, drogę nadanej paczki od nadawcy do odbiorcy, odebranie paczki przez przedsiębiorcę, zwrot środków od przedsiębiorcy do konsumenta. Pomiędzy obrazkami znajduje się tekst „ W terminie  14 DNI KONSUMENT musi skierować do przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W ciągu kolejnych 14 DNI KONSUMENT powinien odesłać towar, a SPRZEDAJĄCY zwrócić mu pieniądze, w tym koszty dostarczenia towaru (w kwocie najtańszego zwykłego sposobu dostawy, którą oferował). Trzeba pamiętać, że SPRZEDAJĄCY może się wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do czasu odebrania odesłanego towaru albo potwierdzenia jego odesłania”. Na samym dole grafiki przedstawiono konsumentkę przed komputerem oraz przedsiębiorcę przed komputerem – obrazujące relację konsument i przedsiębiorca. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu: „ www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.


W tle zdjęcia, po prawej stronie znajduje się ubrana choinka. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu zamieszczono logo Inspekcji Handlowej. Na środku strony znajduje się tytuł „Zakupy w sklepie internetowym – wyłączenia ” oraz podtytuł „nie każdy produkt, kupiony przez Internet konsument może zwrócić, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni”. Poniżej znajduje się tekst „ Prawo to nie przysługuje m.in.: w odniesieniu do umów sprzedaży, które dotyczyły: 1.rzeczy nieprefabrykowanych, wyprodukowanych według specyfikacji konsumenta, np. zrobiona na zamówienie koszulka z nadrukowanym, przesłanym przez niego zdjęciem, 2.rzeczy, które szybko się psują, 3.rzeczy dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, 4.nagrań muzycznych, filmowych, czy programów komputerowych dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli konsument otworzył opakowanie”, a także tekst „ co do umów o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa do odstąpienia od umowy, np. zakup dostępnego online e-booka, kiedy konsument chce przeczytać książkę przed upływem 14 dni.” W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu: „ www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.


W tle zdjęcia, po prawej stronie znajduje się ubrana choinka. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu zamieszczono logo Inspekcji Handlowej. Na środku strony znajduje się tytuł „ Zakupy w sklepie stacjonarnym” oraz podtytuł „Zwrot pełnowartościowego towaru ZALEŻY TYLKO I WYŁĄCZNIE OD DOBREJ WOLI I PRAKTYKI PRZEDSIĘBIORCY.” Poniżej zamieszczony jest tekst „Pomimo częstej praktyki przyjmowania takich zwrotów, PRZEDSIĘBIORCA nie ma prawnego obowiązku przyjęcia zwracanego pełnowartościowego towaru, gdy konsument po prostu się rozmyśli lub kupi prezent, który nie trafił w gusta odbiorcy. Zalecamy, aby wcześniej dopytać, czy w danym sklepie przyjmowane są zwroty, a jeśli tak – to na jakich warunkach. PRZEDSIĘBIORCA może np.: określić termin zwrotu, obowiązek zachowania metki, zwracać pieniądze na kartę podarunkową, czy też nawet ograniczyć się do wymiany na inny kolor lub rozmiar.” W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu: „ www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.


Aktualizacja: 2021-12-21 08:22