Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Joanna Jahn-Machowska wskazuje, o czym pamiętać wybierając chemię gospodarczą.

Wiosenne porządki, wielkie sprzątanie – w wielu domach przed Świętami Wielkanocnymi panuje mała rewolucja. W tym czasie działamy na wielu polach, w grę wchodzi kuchenna krzątanina, prace domowe, zakupy, ale pomimo wielu obowiązków, musimy pamiętać, aby robić to z głową. W ogólnie panującym szale przedświątecznych przygotowań pragnę przedstawić kilka wskazówek, które mogą rozwiać wątpliwości, jakie produkty do sprzątania wybrać.

Jest to szczególnie ważne, gdyż kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że oznakowanie detergentów nie zawsze odpowiada wymaganiom prawnym. Stwierdzano m.in. niepodanie w języku polskim ważnych informacji, jak np. dotyczących instrukcji użycia, środków ostrożności, dozowania, czy uzupełniającej informacji o zawartości substancji i kompozycji zapachowej wywołującej reakcje alergiczne.

Przed zakupem detergentów koniecznie sprawdźmy ich oznakowanie. Na opakowaniu każdego detergentu powinny się m.in. znajdować:
• nazwa i nazwa handlowa produktu,
• nazwa lub nazwa handlowa lub znak towarowy i pełny adres oraz numer telefonu osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie produktu do obrotu,
• adres, adres e-mailowy, o ile jest dostępny, oraz numer telefonu, pod którym dostępny jest arkusz danych składników,
• zawartość składników,
• instrukcja użycia i – o ile są wymagane – specjalne środki ostrożności,
• w przypadku detergentów do prania – informacja o dozowaniu.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na kwestię zabezpieczenia takich produktów przed dziećmi. Istnieje wysokie niebezpieczeństwo zatruć bądź uszkodzeń oczu spowodowanych kontaktem np. z rozpuszczalnym opakowaniem kapsułek do pralek lub zmywarek. Kapsułki do prania powinny być umieszczone w nieprzejrzystym opakowaniu zewnętrznym, nadającym się do wielokrotnego zamykania i uniemożliwiającym małym dzieciom ich otwarcie.
Wybierając chemię gospodarczą, przeznaczoną do mycia naczyń, prania lub czyszczenia musisz wiedzieć, że:
• skuteczność środka czyszczącego jest związana z zawartością związków anionowo-czynnych. Im większa zawartość (od 15 do 30%), tym dokładniej preparat oczyszcza powierzchnie z tłustych osadów. Niska zawartość związków anionowo-czynnych to wartość poniżej 5% detergentu,
• zwróć uwagę na substancje występujące w produkcie jako skład kompozycji zapachowych, ponieważ mogą one wywołać alergię,
• zawsze uważnie sprawdzaj etykiety produktów do sprzątania, na których znajdują się zalecenia dotyczące dozowania oraz informacje o faktycznym składzie produktu i jego działaniu – nie zawsze zapewnienia producenta o magicznych funkcjach środka czyszczącego świadczą o wysokiej skuteczności.

Poszukując odpowiedniego proszku do prania należy dobierać produkty do konkretnego koloru oraz rodzaju tkaniny. Warto zwrócić uwagę na właściwości danego detergentu, które wynikają z jego przeznaczenia, np.:
• środek piorący do tkanin kolorowych posiada w składzie komponenty, które zapobiegają farbowaniu, jednocześnie chroniąc kolor,
• środek piorący do tkanin białych zawiera związki wybielające materiały oraz optycznie je rozjaśniające,
• węglany wpływają na zmniejszenie twardości wody, zwiększając tym samym efektywność prania,
• TAED to związek aktywujący wybielacze, powodujący, że proszek funkcjonuje w temperaturze od około 40°C - 50°C,
• tlenowe środki wybielające eliminują plamy z białych materiałów w temperaturze około 80°C,
• enzymy ułatwiają usuwanie plam pochodzenia organicznego, niektóre chronią kolory,
• anionowe środki powierzchniowo-czynne wspierają usuwanie zabrudzeń z tłuszczu,
• niejonowe środki powierzchniowo-czynne wspomagają usuwanie zanieczyszczeń ze smarów,
• zeolity polepszają zwilżanie pranych tkanin,
• fosfoniany poprawiają jakość prania,
• krzemiany chronią pralkę przed korozją.

Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej swoich wątpliwości i zastrzeżeń co do bezpieczeństwa i oznakowania detergentów: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl lub przez ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

Niezależnie od tego, czy Święta spędzimy w gruntownie wysprzątanych domach, czy przedświąteczny czas poświęcimy na relaks, życzę wszystkim pogodnej Wielkanocy, pełnej uśmiechu, rodzinnej bliskości i wiary w lepsze jutro.

Małopolski Wojewódzki
Inspektor Inspekcji Handlowej
Joanna Jahn-Machowska

Zdjęcie przedstawia kolorowe (żółte, różowe, białe, niebieskie) plastikowe butelki z detergentami oraz granatowe szmatki z mikrofibry na tle zielonej ściany i niebieskiego stołu. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu widnieje logo Inspekcji Handlowej. W dolnej prawej części grafiki znajduje się tytuł:  Inspekcja Handlowa w Krakowie podpowiada, o czym pamiętać wybierając chemię gospodarczą. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Zdjęcie przedstawia dłoń ubraną w żółtą plastikową rękawicę do sprzątania, trzymającą niebieską szmatkę, wycierającą czerwone tło grafiki. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu zamieszczono logo Inspekcji Handlowej oraz tytuł Przed zakupem detergentów koniecznie sprawdź ich znakowanie. Na opakowaniu każdego detergentu powinny się m.in. znajdować:. Poniżej znajduje się treść: ·nazwa i nazwa handlowa produktu, nazwa lub nazwa handlowa lub znak towarowy i pełny adres oraz numer telefonu osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie produktu do obrotu, adres, adres e-mailowy, o ile jest dostępny, oraz numer telefonu, pod którym dostępny jest arkusz danych składników, zawartość składników, instrukcja użycia i – o ile są wymagane – specjalne środki ostrożności, w przypadku detergentów do prania – informacja o dozowaniu. W środkowej części grafiki znajduje się nagłówek: KONSUMENCIE PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU DETERGENTÓW PRZED DZIEĆMI! oraz treść: Istnieje wysokie niebezpieczeństwo zatruć bądź uszkodzeń oczu spowodowanych kontaktem np. z rozpuszczalnym opakowaniem kapsułek do pralek lub zmywarek. Kapsułki do prania powinny być umieszczone w nieprzejrzystym opakowaniu zewnętrznym, nadającym się do wielokrotnego zamykania i uniemożliwiającym małym dzieciom ich otwarcie. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Grafika przedstawia rękę ubraną w żółtą gumową rękawicę, która czyści blat szafki i osadzoną na nim białą umywalkę. W prawym górnym rogu znajduje się logo Inspekcji Handlowej, w prawym dolnym adres strony internetowej www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do mediów społecznościowych Facebook i Twitter: @WIIHKrakow. W lewym górnym rogu umieszczony jest tytuł Wybierając chemię gospodarczą przeznaczoną do mycia naczyń, prania lub czyszczenia musisz wiedzieć, że: oraz treść: ·skuteczność środka czyszczącego jest związana z zawartością związków anionowo-czynnych. Im większa zawartość (od 15 do 30%) tym dokładniej preparat oczyszcza powierzchnie z tłustych osadów. Niska zawartość związków anionowo-czynnych to wartość poniżej 5% detergentu, ·zwróć uwagę na substancje występujące w produkcie jako skład kompozycji zapachowych, ponieważ mogą one wywołać alergię, ·zawsze uważnie sprawdzaj etykiety produktów do sprzątania, na których znajdują się zalecenia dotyczące dozowania oraz informacje o faktycznym składzie produktu i jego działaniu – nie zawsze zapewnienia producenta o magicznych funkcjach środka czyszczącego świadczą o wysokiej skuteczności.

Na zdjęciu znajduje się biała plastikowa butelka detergentu ze spryskiwaczem umieszczona na niebieskim tle. W prawym górnym rogu znajduje się logo Inspekcji Handlowej, w prawym dolnym adres strony internetowej www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do mediów społecznościowych Facebook i Twitter: @WIIHKrakow. W górnej części grafiki znajduje się tytuł Poszukując odpowiedniego proszku do prania należy dobierać produkty do konkretnego koloru oraz rodzaju tkaniny. Warto zwrócić uwagę na właściwości danego detergentu, które wynikają z jego przeznaczenia np.: poniżej treść ·środek piorący do tkanin kolorowych posiada w składzie komponenty, które zapobiegają farbowaniu, jednocześnie chroniąc kolor, środek piorący do tkanin białych zawiera związki wybielające materiały oraz optycznie je rozjaśniające,  ·węglany wpływają na zmniejszenie twardości wody, zwiększając tym samym efektywność prania, TAED to związek aktywujący wybielacze, powodujący, że proszek funkcjonuje w temperaturze od około 40°C - 50°C, ·tlenowe środki wybielające eliminują plamy z białych materiałów w temperaturze około 80°C, ·enzymy ułatwiają usuwanie plam pochodzenia organicznego, niektóre chronią kolory, ·anionowe środki powierzchniowo-czynne wspierają usuwanie zabrudzeń z tłuszczu, ·niejonowe środki powierzchniowo-czynne wspomagają usuwanie zanieczyszczeń ze smarów ·zeolity polepszają zwilżanie pranych tkanin, ·fosfoniany poprawiają jakość prania, ·krzemiany chronią pralkę przed korozją

Aktualizacja: 2022-04-13 13:16