Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Dzień Dziecka
Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej – Joanna Jahn-Machowska podpowiada, jak sprawić dziecku radość i zachować zasady bezpieczeństwa

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej radosnych dni w roku. W sposób wyjątkowy zapewniamy dzieciom atrakcje i chcemy sprawić nadzwyczajną radość.

Musimy jednak pamiętać, że najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo dzieci. Wycieczka do parku trampolin czy sali zabaw, nie mogą zagrażać ich zdrowiu lub życiu.

W ubiegłym roku planowo kontrolowaliśmy przedsiębiorców, świadczących usługi rekreacyjne. Sprawdziliśmy 13 placówek na terenie województwa małopolskiego: 9 sal zabaw, 2 ściany wspinaczkowe, 1 wrotkarnię i 1 park linowy. Wyniki tych kontroli były bardzo dobre.

Wszyscy przedsiębiorcy okazali na urządzenia udostępnione konsumentom m.in.: atesty, opinie, certyfikaty, dokumentację techniczną, orzeczenia techniczne, protokoły kontroli, raporty z badań, deklaracje zgodności z normami stwierdzające, że są one sprawne i przetestowane.

Konstrukcje były stabilne i wykonane starannie. Nie stwierdziliśmy widocznych uszkodzeń mechanicznych ani ostrych krawędzi. Nie posiadały też widocznych śladów uszkodzeń i nie stwarzały ryzyka zakleszczenia, potknięcia lub uderzenia. Urządzenia do wspinania były odpowiednio zabezpieczone, a sprzęt wykorzystywany do asekuracji był w dobrym stanie technicznym.

Wszyscy przedsiębiorcy dokonywali przeglądu obiektów na bieżąco oraz opracowali i udostępnili klientom stosowne regulaminy, w tym określające zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu. Wszyscy też zapewnili warunki do udzielenia pomocy osobom potrzebującym, w tym pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach.

Niezależnie od dobrych wyników kontroli chcę zwrócić uwagę wszystkich dorosłych, by:
• przeczytali regulamin placówki przed jego zaakceptowaniem,
• obejrzeli salę i jej wyposażenie,
• upewnili się, że zamaskowano wystające elementy i ostre krawędzie, osłonięto gniazdka i kable, nie ma otworów i szczelin, w których może zakleszczyć się głowa dziecka oraz, czy sala jest zabezpieczona przed samowolnym wyjściem dziecka,
• sprawdzili, czy zabawy są odpowiednie do wieku dzieci,
• zweryfikowali, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dzieci – nie powinny być pozostawione bez opieki!

W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa placówek świadczących usługi rekreacyjne, zachęcam do zgłaszania ich Inspekcji Handlowej: Kraków przy ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

Małopolski Wojewódzki
Inspektor Inspekcji Handlowej
Joanna Jahn-Machowska

Na jasno niebieskim tle grafiki znajdują się trzy zdjęcia małych dzieci: chłopczyka w żółtej bluzie i żółtych okularach przeciwsłonecznych leżącego w trawie z kciukami do góry, dziewczynkę w granatowym bezrękawniku puszczająca bańki mydlane oraz chłopczyka w koszuli w kratę i krótkich jeansowych spodenkach biegnącego przez sad. Na grafice umieszczono napis: Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie z okazji Dnia Dziecka podpowiada, jak sprawić dziecku radość i zachować zasady bezpieczeństwa. Ponadto, na zdjęciu w prawym górnym rogu widnieje logo Inspekcji Handlowej. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu: www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.


Na jasno niebieskim tle grafiki znajdują się trzy zdjęcia dzieci: dziewczynki w zielonym kasku, czerwonej koszulce i czarnych spodniach wspinającej się na ściance wspinaczkowej, dwóch dziewczynek ubranych w żółte podkoszulki i beżowe spodenki robiących akrobacje na drążkach oraz dwóch chłopców skaczących na trampolinie. Na grafice umieszczono napis: Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie prowadził kontrolę przedsiębiorców, świadczących usługi rekreacyjne, skontrolowaliśmy 13 placówek na terenie województwa małopolskiego, wyniki kontroli były bardzo dobre. Ponadto, na zdjęciu w prawym górnym rogu widnieje logo Inspekcji Handlowej. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.


Na jasno niebieskim tle grafiki znajdują się cztery fotografie przedstawiające bawiące się dzieci; dwie dziewczynki zjeżdżające ze zjeżdżalni, dziewczynkę biegnącą przez plac zabaw, opiekuna z małym chłopczykiem na placu zabaw oraz dziewczynkę wspinającą się w małpim gaju. Na grafice umieszczono tytuł: Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze! Jako opiekunowie najmłodszych pamiętajmy, żeby:, poniżej umieszczono treść: przeczytać regulamin placówki przed jego zaakceptowaniem, obejrzeć salę i jej wyposażenie, upewnić się, że zamaskowano wystające elementy i ostre krawędzie, osłonięto gniazdka i kable, nie ma otworów i szczelin, w których może zakleszczyć się głowa dziecka oraz, czy sala jest zabezpieczona przed samowolnym wyjściem dziecka, sprawdzić, czy zabawy są odpowiednie do wieku dziecka, zweryfikować, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dzieci - nie powinny być pozostawione bez opieki!. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu widnieje logo Inspekcji Handlowej. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Aktualizacja: 2022-05-31 18:18