Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Fajerwerki – Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej podpowiada, na co zwrócić uwagę przy ich zakupieFajerwerki, pomimo stopniowego odchodzenia od takiej formy witania Nowego Roku, od lat są symbolem sylwestrowej nocy. Produkty te, jako wyroby pirotechniczne, muszą być zaprojektowane tak, aby działać prawidłowo podczas ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, ale też tak, by mogły zostać unieszkodliwione w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska naturalnego.

Producenci, by móc wprowadzać takie wyroby na rynek, muszą spełnić szereg wymagań, w tym m.in. uzyskać certyfikat badania, przeprowadzanego przez jednostkę notyfikowaną, który potwierdza, że spełniają one wymagania bezpieczeństwa.

Wiele ważnych informacji o fajerwerkach znajdziemy w ich oznakowaniu, które pomoże podjąć świadomą decyzję o zakupie – wskazuje Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej.

W oznakowaniu fajerwerków powinny się znaleźć:
• znak CE, który potwierdza przeprowadzenie procedury oceny zgodności,
• instrukcja obsługi i informacja o warunkach bezpieczeństwa,
• dane producenta lub importera,
• nazwa oraz określenie typu,
• numer rejestracyjny identyfikujący wyrób pirotechniczny oraz numer wyrobu, partii lub jego serii oraz numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej,
• oznaczenie klasy,
• określenie rodzaju miejsc, w których jest dozwolone ich używanie,
• ilość netto materiału pirotechnicznego.

Pamiętajmy, że wszystkie informacje powinny być podane po polsku, w jasnej, zrozumiałej i czytelnej dla odbiorców formie – dodaje Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej

Przy zakupie i używaniu fajerwerków zalecamy, żeby:
• nie kupować ich z niepewnych źródeł i bez odpowiedniego oznakowania,
• zapoznać się z instrukcją obsługi,
• nie używać produktów uszkodzonych, w pękniętych opakowaniach czy takich, z których wysypuje się proch,
• nie pochylać się nad ładunkiem, odpalać go stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce,
• oddalić się natychmiast po odpaleniu i zachować bezpieczną odległość,
• nie odpalać ponownie niewypałów,
• nie rzucać petardami i nie odpalać ich w ręku,
• odpalać je pojedynczo, nigdy kilka na raz,
• nie wbijać patyków rakiet w ziemię – służą one do stabilizacji lotu.

Co równie istotne, sprzedaż fajerwerków niepełnoletnim jest przestępstwem, które podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wątpliwości w zakresie spełniania wymagań bezpieczeństwa czy niewłaściwego oznakowania przez oferowane na terenie województwa małopolskiego fajerwerki, można zgłaszać do Inspekcji Handlowej: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Joanna Jahn-Machowska

Grafika to kolaż zdjęć przedstawiający niebo rozjaśnione fajerwerkami, pojedynczy wystrzał fajerwerku na tle nieba oraz dłonie w rękawiczkach trzymające odpalone zimne ognie. W górnym lewym rogu umieszczono tytuł Inspekcja Handlowa w Krakowie oraz podtytuł fajerwerki, o tym musisz wiedzieć przed ich zakupem, poniżej znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Grafika przedstawia zdjęcie złotych fajerwerków na czarnym tle. W centralnej części grafiki znajduje się treść Przy zakupie i podczas użytkowania fajerwerków pamiętaj, żeby: nie kupować ich z niepewnych źródeł i bez odpowiedniego oznakowania, zapoznać się z instrukcją obsługi, nie używać produktów uszkodzonych, w pękniętych opakowaniach czy takich, z których wysypuje się proch, nie pochylać się nad ładunkiem, odpalać go stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce, oddalić się natychmiast po odpaleniu i zachować bezpieczną odległość, nie odpalać ponownie niewypałów, nie rzucać petardami i nie odpalać ich w ręku, odpalać je pojedynczo, nigdy kilka na raz, nie wbijać patyków rakiet w ziemię – służą one do stabilizacji lotu. W prawym dolnym rogu grafiki mieści się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Grafika przedstawia zdjęcie fajerwerków wystrzelonych nad taflą wody. W lewej części grafiki znajduje się treść - w oznakowaniu fajerwerków powinny znaleźć się: znak CE, który potwierdza przeprowadzenie procedury oceny zgodności, instrukcja obsługi i informacja o warunkach bezpieczeństwa, dane producenta lub importera, nazwa oraz określenie typu, numer rejestracyjny identyfikujący wyrób pirotechniczny oraz numer wyrobu, partii lub jego serii oraz numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, oznaczenie klasy, określenie rodzaju miejsc, w których jest dozwolone ich używanie, ilość netto materiału pirotechnicznego. W lewym dolnym rogu grafiki mieści się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Aktualizacja: 2022-12-27 19:00