Informacja Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, Joanny Jahn-Machowskiej, dotycząca kosmetyków i filtrów UV.
Zwyczajowo przyjęło się, że naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym trzeba chronić tylko latem, należy jednak zapamiętać, że słońce stwarza zagrożenie dla naszej skóry przez cały rok. Niezależnie czy spędzasz wymarzone wakacje w ciepłych krajach, uprawiasz sport na świeżym powietrzu lub po prostu wybrałeś się na spacer do parku – krem ochronny z filtrem UV to podstawa.
Na opakowaniach kosmetyków znajdują się różne informacje m.in. symbole czy ostrzeżenia, których większość bezpośrednio wynika z przepisów prawa - jednolitych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników danego artykułu kosmetycznego mają objaśnienia dotyczące: przeznaczenia, sposobu użytkowania, zalecanych środków ostrożności, składu produktu, terminu przydatności. Dodatkowo na opakowaniu produktu mieści się: numer partii, nazwa i adres osoby odpowiedzialnej np. producenta, ilość nominalna.
Warto pamiętać, że sama etykieta i symbole umieszczone na opakowaniach kosmetyków są pomocne ponieważ:
- wskazują na długość terminu ważności produktu, tj.:
- „znak klepsydry” lub data poprzedzona zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem” oznacza termin, do którego kosmetyk przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach, zachowuje w pełni swoje właściwości,
- znak przypominający otwarty słoik - tzw. „znak PAO” oraz podany, wyrażony w miesiącach lub latach – czas, w jakim od otwarcia opakowania produkt może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia lub użytkownika. Zamieszczenie „znaku PAO” na artykule kosmetycznym przez producenta jest możliwe, wtedy gdy minimalny okres przydatności kosmetyku do użycia wynosi więcej niż 30 miesięcy.
- zawierają szczególne ostrzeżenia np. „nie stosować w okolicach oczu”, „nie stosować dla dzieci poniżej 3 lat”,
- informują o składnikach użytych do produkcji i wpływie kosmetyku na środowisko – w wypadku alergii czy innych problemów skórnych, opłaca się zapoznać ze składnikami szczególnie uczulającymi i ich nazwami w INCI (Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych).
Ponadto podczas zakupu kremu ochronnego z filtrem UV trzeba zwrócić uwagę, czy jest on odpowiednio oznakowany! Na opakowaniu powinny znaleźć się informacje: o skuteczności ochrony przed UV (dla przykładu; niska, średnia, wysoka lub bardzo wysoka – wyrażona opisowo i przy pomocy współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF np. SPF 30), symbol ochrony przed UVA (zwykle UVB/UVA, gdzie UVA znajduje się w kółeczku), ponadto wskazówki dotyczące stosowania, środków ostrożności. Wybór odpowiedniego kosmetyku może ułatwić poniższa tabela, która przedstawia wszystkie możliwe kategorie ochrony do najwyższego - SPF 50.
W przypadku kremów z filtrem (oprócz podstawowych informacji), ważne aby;
• zapoznać się z instrukcją dotyczącą prawidłowej aplikacji kremu m.in., jaka ilość kremu jest rekomendowana przez producenta podczas aplikacji na skórę,
• używać go przed wyjściem na zewnątrz – z odpowiednim wyprzedzeniem,
• aplikację powtarzać systematycznie podczas przebywania w zasięgu promieni słonecznych, nie zapominając o miejscach szczególnie narażonych na promieniowanie UV w szczególności ustach czy uszach,
• dobrać odpowiedni krem z filtrem do karnacji skóry i długości ekspozycji na słońce – im jaśniejsza, wrażliwsza skóra i dłuższy czas przebywania na słońcu, tym wyższy stopień ochrony powinno się zastosować.
Wszelkie zastrzeżenia dotyczące produktów kosmetycznych, a w szczególności ich bezpieczeństwa zdrowotnego należy kierować do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Wątpliwości co do prawidłowości oznakowania kosmetyku, oferowanego na terenie województwa małopolskiego, można zgłaszać do Inspekcji Handlowej Krakowie: ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.
Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Joanna Jahn-Machowska