Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Bezpieczne dziecko – świadectwo homologacji na fotelikach samochodowych.

Bezpieczne dziecko – świadectwo homologacji na fotelikach samochodowychZabierając swoją pociechę na wycieczkę z okazji Dnia Dziecka, bądź w daleką podróż lub nawet podczas zwykłego, codziennego przemieszczania się samochodem trzeba pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych.
W celu zapewnienia dziecku bezpiecznej podróży samochodem, należy zagwarantować mu nie tylko wygodę, ale przede wszystkim maksymalne bezpieczeństwo przy zachowaniu odpowiedniego komfortu jazdy.
Jednym z warunków jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Na rynku mamy dostęp do wielu modeli, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również w sprzedaży na odległość, tj. za pośrednictwem internetu.
Zalecamy, aby dokonanie zakupu odpowiedniego fotelika samochodowego poprzedziło dokładne zapoznanie się z ofertami. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na:
- grupę wiekową i przedział wagowy – zdefiniować grupę do jakiej zakwalifikować małego pasażera,
- formę montażu – czy oferowany fotelik jest łatwy w instalacji i obsłudze oraz w utrzymaniu czystości.

Konsument zachęcony atrakcyjnością zakupów dokonywanych przez internet musi pamiętać, że w niektórych przypadkach zakup specjalistycznego sprzętu może ułatwić sprzedawca w sklepie stacjonarnym. Często to właśnie specjalista w danej dziedzinie udzieli potrzebnych informacji i objaśnień. Pomoże dobrać idealny fotelik dla dziecka i w sposób profesjonalny przekaże jak prawidłowo korzystać z zakupionego urządzenia, wyjaśni proces montażu oraz demontażu fotelika w samochodzie.
Pragniemy nadmienić, że wprowadzony do oferty handlowej fotelik obowiązkowo musi posiadać świadectwo homologacji. Aby je uzyskać, urządzenie musi być zgodne z jedną z poniższych norm, tj. regulaminami: „Nr 44” lub „Nr 129” (i-Size) Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Homologacja to zapewnienie, że fotelik spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa zawarte w wyżej wymienionych regulaminach.

Informacją o uzyskanej homologacji jest pomarańczowa etykieta, na której producent podaje m.in.:
- nazwę producenta,
- normy według jakiej został przetestowany fotelik,
- zakres wielkości, dla której zaprojektowano fotelik (wzrost podany w cm, waga dziecka),
- określenie uniwersalnego zastosowania, bądź przystosowania do konkretnego modelu pojazdu,
- europejski wskaźnik homologacji – tj. okrąg otaczający literę „E”, po której następuje numer identyfikacyjny państwa, które udzieliło homologacji.

Przykładowy układ znaku homologacji.Przypominamy, że świadomy konsument, a zarazem opiekun najmłodszych musi pamiętać, że homologacja zamieszczona na foteliku jest gwarancją spełnienia podstawowych wymogów bezpieczeństwa dla małych pasażerów w czasie wyjazdów.
Kwestią wartą podkreślenia jest fakt, aby nigdy nie używać fotelika, który brał udział w zderzeniu lub wypadku drogowym. Zachęcamy również do korzystania z informacji zawartych w instrukcjach obsługi dołączonych do zakupionych produktów.
Inspekcja Handlowa w Krakowie jest jednym z organów, które wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontrolują, by w obrocie znajdowały się wyłącznie foteliki posiadające homologację.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem telefonu 12 448-10-30 oraz adresu e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl. Inspekcja Handlowa dołoży wszelkich starań aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, a także skutecznie rozwiązać problem i udzielić potrzebnych informacji.

Aktualizacja: 2021-05-28 15:28