Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Inspekcja Handlowa w Krakowie przestrzega: szukasz zabawki dla dziecka? Wybierz mądrze!

Zbliżający się „Black Friday” i związane z nim promocje mogą być świetną okazją do zakupu świątecznych prezentów, w tym zabawek dla dzieci.
„Zabawki mają uszczęśliwić dzieci, sprawić im radość i spełnić marzenia. Ale to na nas, dorosłych, ciąży obowiązek wyboru takich zabawek, by były one przede wszystkim bezpieczne” – mówi Joanna Jahn-Machowska, Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej. Jak wykazały nasze kontrole, zdecydowanie bezpieczne nie są tzw. „kulki magnetyczne”. To zestawy magnesów o bardzo dużej sile wzajemnego przyciągania, które po połknięciu mogą połączyć się w organizmie dzieci i doprowadzić do szczególnie poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zagrażać ich życiu.
„W czasach, kiedy rynek obfituje w różnorakie zabawki i niestety pojawiają się też takie, które nie spełniają wymagań, powinniśmy dobierać je szczególnie ostrożnie” – przestrzega Małopolski WIIH, Joanna Jahn-Machowska. „Pomóc nam w tym może oznakowanie zabawek, dokładne ich obejrzenie i przemyślane zakupy” – dodaje.
Każda zabawka musi posiadać znak CE, który potwierdza zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa, dane pozwalające na jej identyfikację, nazwisko lub nazwę albo zarejestrowaną nazwę towarową czy zarejestrowany znak towarowy i adres kontaktowy producenta oraz importera. Nie kupujmy zabawek bez tych oznaczeń.
W oznakowaniu zabawek powinny znaleźć się również ostrzeżenia wraz z krótkim wskazaniem określonego niebezpieczeństwa, będącego powodem ograniczenia wiekowego. Szczególnie zwracajmy uwagę na symbol „0-3” i ostrzeżenie „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, któremu towarzyszy ostrzeżenie w formie znaku graficznego: Zakaz 0-3

W niektórych przypadkach zabawki powinny zawierać sporządzoną w języku polskim instrukcję użytkowania i montażu oraz wymagać nadzoru osoby dorosłej.
Zabawki powinny być też odpowiednie do wieku dziecka, jego zdolności i poziomu umiejętności.
W przypadku zabawek dla najmłodszych dzieci należy pamiętać, że zabawki te nie mogą posiadać żadnych małych, ani możliwych do odłączenia się niewielkich elementów. Naturalnym mechanizmem poznawczym dzieci w wieku poniżej 3 lat jest wkładanie przedmiotów do ust, więc obecność małych elementów stanowi poważne zagrożenie, gdyż ich połknięcie lub przedostanie się do górnych dróg oddechowych może skutkować nawet uduszeniem. Proces projektowania i produkcji zabawek powinien być przeprowadzony w sposób umożliwiający ich czyszczenie lub pranie, by uniknąć ryzyka infekcji, zachorowania i zatrucia.

Zabawki nie mogą zawierać ostrych krawędzi, a popularne „pluszaki” – rozchodzących się szwów umożliwiających dostęp do wypełnienia. Jeśli zabawka zawiera baterie, musi posiadać takie zabezpieczenie komory bateryjnej, by dziecko nie miało do nich dostępu.
Składane zabawki, jak np. wózki, deski do prasowania itp., powinny mieć blokadę, która zabezpieczy je przed przypadkowym złożeniem. Części wystające i sztywne elementy, mogące przebić ciało dziecka, powinny być osłonięte, a drzwiczki i pokrywy w zabawkach, które je posiadają, powinny być zaprojektowane tak, by istniała możliwość ich swobodnego otwarcia.
W zabawkach wydających dźwięki, zwróćmy uwagę na to, czy nie są one zbyt głośne lub natarczywe, gdyż takie mogą uszkodzić słuch małych dzieci. W przypadku, kiedy nie mamy pewności – lepiej jest wybrać inny produkt.
Zachęcamy również do zgłaszania Inspekcji Handlowej swoich wątpliwości i zastrzeżeń co do bezpieczeństwa i oznakowania zabawek:
Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

W prawym górnym rogu znajduje się logo Inspekcji Handlowej, a w prawym dolnym odnośniki do strony internetowej www.krakow.wiih.gov.pl oraz mediów społecznościowych: Facebook i Twitter @WIIHKrakow. Na środku znajdują się zdjęcia kulek magnetycznych oraz tekst: Inspekcja Handlowa w Krakowie ostrzega. Niebezpieczne zabawki typu kulki magnetyczne w dalszym ciągu stwarzają zagrożenie dla dzieci!

Aktualizacja: 2022-11-22 11:08