Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Komunikat UOKiK: konsumencie, kupuj świadomie

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę.
Konsumencie, kupuj świadomie: zwracaj uwagę na kody kreskowe: 460-469 (wyprodukowano w Federacji Rosyjskiej), 481 (wyprodukowano na Białorusi).

Trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi. Wiele sieci handlowych już wycofało ze swojej oferty towary pochodzenia rosyjskiego. Przykładowo jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Aldi, Carrefour, Netto, Rossmann i Stokrotka. Natomiast jako konsumenci możemy świadomie omijać na sklepowych półkach produkty wyprodukowane w tych krajach.

- Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Konsumencie, informację, skąd pochodzi dany produkt, znajdziesz na jego kodzie kreskowym. W przypadku wyprodukowanych w Federacji Rosyjskiej zaczyna się on cyframi 46, natomiast produkty z Białorusi mają kody z początkiem 481.

grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej dwa fragmenty kodów kreskowych zaczynających się od numerów 46 i 481. Po lewej znajduje się tekst „Prezes UOKiK Tomasz Chróstny apeluje do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowanie w związku z atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę

grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej zdjęcie Prezesa UOKiK. Po lewej znajduje się tekst „Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej. Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej kod kreskowy zaczynający się od numeru 46, ze skierowaną w jego stronę strzałką opisaną „kod Rosji na produktach”. Ponadto na środku umieszczony jest tekst „Bądź solidarny z Ukrainą. Nie kupuj produktów rosyjskich.

grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej kod kreskowy zaczynający się od numeru 481, ze skierowaną w jego stronę strzałką opisaną „kod Białorusi na produktach”. Ponadto na środku umieszczony jest tekst „Bądź solidarny z Ukrainą. Nie kupuj produktów białoruskich.

Aktualizacja: 2022-03-03 14:29