Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Komunikat UOKiK: Źle oznaczone i przeterminowane? Sprzedawcy kosmetyków pod lupąPodkłady, cienie do powiek, kremy, lakiery do paznokci i szampony do włosów – inspektorzy wzięli pod lupę prawie 2 tysiące partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło 38 proc. z nich.
Kontrolerzy sprawdzili 255 hurtowni i sklepów – zarówno niewielkich drogerii, jak i placówek należących do sieci, np.: Kontigo, Sephora, Rossmann, Hebe. W niemal połowie stwierdzili nieprawidłowości.
Najczęstsze zastrzeżenia dotyczyły braku lub nieprawidłowej informacji o składnikach i funkcji produktu oraz przekroczenia daty trwałości.

Pobierz raport i wykaz zakwestionowanych artykułów.

Grafika przedstawia w lewym dolnym rogu logo UOKiK, a po prawej zdjęcia kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy lakiery i szampony oraz kosmetyki kolorowe, takie jak cienie, szminki, pudry, podkłady, są prawidłowo oznakowane – czy zawierają informacje o: składzie, dacie minimalnej trwałości lub znak PAO (trwałość po otworzeniu), funkcji, szczególnych środkach ostrożności, masie lub objętości, danych osoby odpowiedzialnej za produkt, numerze partii.

Grafika przedstawia w prawym dolnym rogu logo UOKiK, a po prawej lewej zdjęcie kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Podczas kontroli sprawdzamy też: czy w składzie na etykiecie są wymienione substancje niedozwolone, czy produkt nie jest przeterminowany, oświadczenia marketingowe, czyli m.in. czy na opakowaniach są określenia, które mogą kształtować mylne wyobrażenie co do działania produktu.

Grafika przedstawia w prawym górnym rogu logo UOKiK, a na dole zdjęcie kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Skontrolowaliśmy: 255 sklepów i hurtowni – w 47 proc. przypadków wykryliśmy nieprawidłowości. 1984 partie produktów – 38 proc. z nich wzbudziło zastrzeżenia. Najczęściej stwierdzaliśmy nieprawidłowe oznakowanie wykazu składników, daty trwałości, funkcji produktu lub jego brak. W 116 przypadkach brakowało oznakowania w języku polskim.

Grafika przedstawia w prawym dolnym rogu logo UOKiK, a po prawej lewej zdjęcie kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Sprawdziliśmy też, czy udostępnione kosmetyki nie są przeterminowane. Dystrybutorzy z największą liczbą produktów o przekroczonej dacie trwałości: PHU LEMPA Leonard Lempa – sklep Drogerie Polskie w Dobrzeniu Wielkim, MIKO Mieszko Pawełek, Joanna Łabuda – placówka w Kaliszu, Zofia Fajt Handel Detaliczny – stoisko nr 57, hala targowa Bazar w Wałbrzychu, Kontigo sp. z o.o. – sklep Kontigo w Opolu, F.H. Andrzej Zygmunt – sklep w Namysłowie. Przedsiębiorcy wycofali z obrotu kwestionowane kosmetyki.

Grafika przedstawia w prawym dolnym rogu logo UOKiK, a na górze zdjęcie kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Inspektorzy sprawdzili też informacje o składzie – czy są w nim wymienione substancje o niedozwolonym lub ograniczonym stosowaniu. W opisach składów 4 produktów znaleźli substancje zakazane w kosmetykach. Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (HICC) – 3 i 4-(4-hydroxy-4-metylopentylo)cycloheks-3-eno-1-karboaldehyd) – substancja zapachowa o silnym działaniu alergennym. Celia Velvet De Luxe, puder rozświetlający 106, Dax Cosmetics, Joop Homme, woda toaletowa 75 ml, Coty. Butylphenyl Methylpropional – aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy (CAS: 80-54-6) – substancja zapachowa, czysta działa szkodliwie na rozrodczość. Krem booster z bioaktywną wodą cytrusową 50 ml, Bielenda, mineralny puder matujący 02 naturalny, Dr Irena Eris. W opisie składu 1 pudru kontrolerzy znaleźli substancję, która może występować tylko w produktach spłukiwanych, a puder do takich nie należy. CI 41080 – niebieski barwnik. Egyptian Sun, puder w kulkach silk pearl, Margaret Cosmetics.

Grafika przedstawia w prawym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej zdjęcie kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Skutki dla kontrolowanych przedsiębiorców to m.in.: kary administracyjne na łączną kwotę 67 350 zł, 112 informacji o nieprawidłowościach do sanepidu, 14 postępowań administracyjnych w toku, 5 decyzji wstrzymujących udostępnianie lub wycofujących od przedsiębiorców produkty źle oznakowane. Przedsiębiorcy bardzo często podejmowali dobrowolne działania, wycofując z obrotu zakwestionowane produkty.

Grafika przedstawia w prawym górnym rogu logo UOKiK, a na dole zdjęcie kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Sprawdź, gdy kupujesz kosmetyk: czy nie jest przeterminowany – datę minimalnej trwałości znajdziesz po napisie najlepiej zużyć przed końcem lub znaku klepsydry; piktogram uchylonego wieczka z liczbą to znak trwałości produktu po otwarciu PAO (ang. period after opening), skład – podany w INCI, poprzedzony słowem ingredients – czy są w nim substancje, na które masz uczulenie? Funkcję kosmetyku – do czego jest przeznaczony, czy należy zachować szczególne środki ostrożności i jak przechowywać produkt. Na opakowaniu powinny znajdować się również imię i nazwisko lub nazwa firmy oraz adres osoby odpowiedzialnej za produkt.

Grafika przedstawia w prawym dolnym rogu logo UOKiK, a na środku tubkę z podpisami: 123456 – numer partii, balsam do ciała – funkcja, nie stosować na twarz – szczególne środki ostrożności, SKŁAD: Aqua/Water, Glycerin, Hydrogenated Polyisobutene, Cetearyl Alcohol, Macadamia Ternifolia Seed Oil/Macadamia Ternifolia Nut Oil, Ceteareth-20 – wykaz składników, Balsamy ul. Kosmetyczna 1, 01-101 Warszawa – nazwa i adres osoby odpowiedzialnej np. producenta, znak klepsydry z datą 01.01.2031 – data minimalnej trwałości, słoiczek z otwartym wieczkiem i oznaczeniem 12M – znak PAO (termin ważności) 200 ml – ilość nominalna. Pod nim znajduje się tekst: Oznakowanie powinno być widoczne, czytelne i trwałe. Warto wiedzieć: dzięki standardom INCI łatwo znajdziesz informacje o składnikach – np. na cosmile-inci.eu/pl lub w aplikacji Kosmopedia.

Grafika przedstawia w prawym górnym rogu logo UOKiK, a przy krawędziach zdjęcia kosmetyków. Na środku znajduje się tekst: Masz wątpliwości do oznakowania produktu? Poinformuj placówkę Inspekcji Handlowej w twoim województwie lub UOKiK. Zastrzeżenia do produktów, szczególnie dotyczących ich bezpieczeństwa dla zdrowia, zgłoś Sanepidowi!

Aktualizacja: 2022-12-09 15:56