Zimowy sprzęt sportowy – Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, Joanna Jahn-Machowska wskazuje, jak go wybrać.
Małopolska to przepiękny region, oferujący turystom szereg atrakcji, zarówno w sezonie letnim, jak i w zimowym. Każdy amator zimowego szaleństwa powinien korzystać ze sprzętu bezpiecznego, czyli takiego, który nie stwarza dla niego zagrożenia. Nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów sprawuje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a kontrole wykonywane są przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.
W 2019 roku, w 15 województwach została przeprowadzona kontrola zimowego sprzętu sportowego: nart, desek snowboardowych, łyżew, kijków narciarskich oraz obuwia do desek i nart.
Jej wyniki były dobre. Na 256 partii zbadanych pod kątem wymogów bezpieczeństwa, żadna nie została zakwestionowana. Jedyne, wykryte w 63 przypadkach, nieprawidłowości dotyczyły oznakowania: głównie braku lub podania niepełnych danych producenta oraz instrukcji obsługi – jej całkowitego braku, niekompletności czy też niesporządzenia jej w języku polskim .
Jako Inspekcja Handlowa w Krakowie skontrolowaliśmy 6 partii kijków narciarskich, 3 partie desek snowboardowych, 6 partii butów narciarskich, 2 partie nart zjazdowych i 2 partie łyżew: jedne hokejowe, a drugie figurowe. Co jest bardzo dobrą wiadomością, oferowany w naszym województwie sprzęt nie został zakwestionowany ze względu na niewłaściwe oznakowanie.
W przypadku stwierdzenia, że producent lub dystrybutor wprowadził na polski rynek produkty, które nie są bezpieczne, Prezes UOKiK może zobowiązać takich przedsiębiorców m.in. do natychmiastowego wycofania od konsumentów oraz zniszczenia zagrażających towarów. Ponadto, mogą na nich zostać nałożone kary pieniężne.
Niezależnie od pozytywnych wyników opisanych kontroli uczulam, że wybierając sprzęt należy dobrać go odpowiednio do:
• swoich warunków fizycznych – wieku, wagi i wzrostu,
• umiejętności i stopnia zaawansowania w danym sporcie oraz dalszych planów dotyczących rozwoju swojej aktywności,
ale też sprawdzić:
• konkretny egzemplarz pod kątem widocznych wad konstrukcyjnych i uszkodzeń,
• czy producent lub dystrybutor podali swoją nazwę i adres,
• czy została dołączona instrukcja w języku polskim.
Pamiętajmy też, by korzystając z aktywnych form zimowego wypoczynku zadbać o ochronę głowy i oczu, wybierając odpowiedni kask i gogle oraz o swój komfort termiczny przez dobór właściwej odzieży.
Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej swoich wątpliwości i zastrzeżeń co do bezpieczeństwa i oznakowania zimowego sprzętu sportowego: Kraków przy ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.
Małopolski Wojewódzki
Inspektor Inspekcji Handlowej
Joanna Jahn-Machowska