Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Komunikat UOKiK: jesień w ogrodzie - kontrola maszyn ogrodniczych

Przygotowujemy się do sezonu jesiennych porządków w ogrodzie. Sprawdziliśmy bezpieczeństwo i oznakowanie podkaszarek i nożyc do żywopłotów. Wzięliśmy pod lupę 15 rodzajów maszyn o napędzie elektrycznym i spalinowym. Ponad połowa z nich nie przeszła kontroli.
Uwaga! 4 modele okazały się niebezpieczne. Miały wady konstrukcyjne np. brak osłon ostrych elementów, nieprawidłowo działający przełącznik.

Grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a pod nim zdjęcie maszyny ogrodniczej. Po prawej znajduje się tekst: POD LUPĄ INSPEKCJI HANDLOWEJ 15 RODZAJÓW MASZYN OGRODNICZYCH, nożyce elektryczne i spalinowe do żywopłotu, podkaszarki elektryczne i spalinowe

Grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, pod nim tekst: „NIEPRAWIDŁOWOŚCI – 8 MODELI, BRAKI FORMALNE – 6 MODELI (m.in. brak odpowiednich ostrzeżeń – np. „noś okulary ochronne”), WADY KONSTRUKCYJNE – 4 MODELE”. Pod spodem zdjęcie maszyny ogrodniczej

Grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej zdjęcie maszyny ogrodniczej. Na środku znajduje się tekst: „W 4 PRZYPADKACH – WADY KONSTRUKCYJNE STWARZAŁY NIEBEZPIECZEŃSTWO DLA UŻYTKOWNIKÓW. PRZYKŁADY NIEPRAWIDŁOWOŚCI: - brak lub nieodpowiednia osłona transportowa – ryzyko zranienia, - nieprawidłowe działanie przełącznika – urządzenie wyłączało się po jego dłuższym przytrzymaniu”.

Grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej zdjęcie maszyny ogrodniczej. Na środku znajduje się tekst: „EFEKTY KONTROLI Inspektorzy zawiadamiają organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Za wprowadzenie do obrotu niebezpiecznego sprzętu grozi kara grzywny”.

Grafika przedstawia w lewym górnym rogu logo UOKiK, a po prawej zdjęcie maszyny ogrodniczej. Na środku znajduje się tekst: „Znak CE – szukaj tego znaku na sprzęcie i jego opakowaniu. To deklaracja producenta, że produkt jest zgodny z wymaganiami prawnymi i technicznymi. Stan urządzenia – sprawdź solidność wykonania oraz zabezpieczenia przewodów i ostrych elementów. Instrukcja obsługi – powinna być w języku polskim i zawierać informacje m.in. o konserwacji, przeznaczeniu, sposobie użytkowania oraz ostrzeżenia”.

Aktualizacja: 2022-09-19 18:47