Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Oznakowanie kosmetyków
Czy twój krem jest prawidłowo oznakowany? Wiesz, jak długo powinno się go używać?

Prawie 300 kontroli, ponad 1800 produktów, m.in. szamponów, kremów, żeli antybakteryjnych i mydeł. Nieprawidłowości wykryliśmy w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku. Zweryfikowaliśmy, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków (tzw. claims), są prawdziwe. Zapraszamy do zapoznania się z raportem z kontroli z 2021 r. i wykazem wykrytych nieprawidłowości Pobierz raport i wykaz wykrytych nieprawidłowości.

Zdjęcie przedstawia brązową butelkę z kosmetykiem, cytryny oraz szklany słoiczek z solą, na beżowo szarym tle. W lewym górnym rogu umieszczono logo UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na grafice znajduje się tytuł: Kontrola Kosmetyków oraz treść Czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków są prawdziwe? 1830 partii produktów pod luba w trakcie 295 kontroli. Weryfikowaliśmy oznakowanie m.in. żeli antybakteryjnych, mydeł, szamponów, kremów, pudrów i lakierów. Nieprawidłowości w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku.


Zdjęcie przestawia szklane opakowanie kremu na szarym tle. W lewym dolnym rogu umieszczono logo UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na grafice znajduje się tytuł: Etykieta i symbole na kosmetykach są ważne, bo: wskazują na długość terminu ważności produktu, data poprzedzona zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem” lub znakiem klepsydry to termin, do którego kosmetyk, przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach, zachowuje w pełni swoje właściwości. POA informuje o okresie po otwarciu produktu, w którym nadaje się do użycia. Poniżej znajduje się treść: Komunikują o wpływie kosmetyku na środowisko i składnikach użytych do produkcji. Masz alergię lub problemy skórne – zapoznaj się ze składnikami szczególnie uczulającymi i ich nazwami w INCI (Międzynarodowymi Nazewnictwie Składników Kosmetycznych). Zawierają szczególnie ostrzeżenia np. chronić oczy.


Zdjęcie przedstawia plastikową butelkę z pomarańczową zakrętką, biały dozownik z plastikowym pryskaczem, szklane opakowanie z białym kremem w środku na różowym tle. Cała grafika jest utrzymana w kolorach szarości/ beży. W lewym górnym rogu umieszczono logo UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na grafice znajduje się treść: Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości oznakowania kosmetyku – poinformuj właściwą miejscowo placówkę Inspekcji Handlowej lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O wszelkich zastrzeżeniach dotyczących tych produktów, w szczególności ich bezpieczeństwa zdrowotnego zawiadom Państwową Inspekcję Sanitarną.

Aktualizacja: 2022-06-06 11:21