Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej – Joanna Jahn-Machowska zleciła kontrole przebrań dla dzieci.
Dzieci uwielbiają się przebierać, odgrywać role i wcielać w superbohaterów, a często ich wyobraźni pomagają dostępne na rynku gotowe przebrania.
Kostiumy takie klasyfikowane są jako zabawki i przede wszystkim nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas przewidywanego okresu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, z uwzględnieniem zachowania się dzieci.
Zbliżający się karnawał może zwiększyć zapotrzebowanie na takie kostiumy, dlatego zleciłam ich kontrole by sprawdzić, czy są bezpieczne.
Zbadaliśmy 5 przebrań dziecięcych i jedyne nasze zastrzeżenia, dotyczyły kwestii formalnych, jak np. nieprzetłumaczenia deklaracji zgodności na język polski czy braku szczególnych ostrzeżeń związanych z ograniczeniem wiekowym.
Wszystkie kostiumy posiadały natomiast oznakowanie CE, które potwierdza ich zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa i wypadły dobrze w badaniach laboratoryjnych. Stroje i zastosowane w nich materiały były czyste i wolne od pasożytów. Zgodnie z wymaganiami, były wyprodukowane z materiałów samogasnących lub też płomień gasł zanim nastąpiło przerwanie nitki kontrolnej. Zapobiega to poparzeniom dziecka, stojącego np. zbyt blisko zimnych ogni czy rac tortowych na przyjęciu urodzinowym.
Wybierając z dziećmi stroje karnawałowe bądź inne przebrania zalecam, by zwrócić uwagę na to, czy w oznakowaniu uwidoczniono:
• znak CE, potwierdzający zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa,
• dane pozwalające na ich identyfikację,
• dane i adres producenta/importera,
• piktogramy informujące o zasadach utrzymania ich w czystości,
• ostrzeżenia związane z ograniczeniem wiekowym.
Nie należy kupować przebrań bez wymaganych oznaczeń, a szczególnie takich, na które nie naniesiono oznakowania CE czy też danych producenta lub importera. Może to wskazywać, że wprowadzający do obrotu nie dopilnował swoich podstawowych obowiązków, a tym samym zachodzi większe prawdopodobieństwo, że produkty nie są bezpieczne.
Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej swoich wątpliwości i zastrzeżeń co do bezpieczeństwa i oznakowania przebrań oraz innych zabawek: Kraków przy ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.
Małopolski Wojewódzki
Inspektor Inspekcji Handlowej
Joanna Jahn-Machowska