Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej – Joanna Jahn-Machowska zleciła kontrole przebrań dla dzieci.


Dzieci uwielbiają się przebierać, odgrywać role i wcielać w superbohaterów, a często ich wyobraźni pomagają dostępne na rynku gotowe przebrania.
Kostiumy takie klasyfikowane są jako zabawki i przede wszystkim nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas przewidywanego okresu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, z uwzględnieniem zachowania się dzieci.

Zbliżający się karnawał może zwiększyć zapotrzebowanie na takie kostiumy, dlatego zleciłam ich kontrole by sprawdzić, czy są bezpieczne.

Zbadaliśmy 5 przebrań dziecięcych i jedyne nasze zastrzeżenia, dotyczyły kwestii formalnych, jak np. nieprzetłumaczenia deklaracji zgodności na język polski czy braku szczególnych ostrzeżeń związanych z ograniczeniem wiekowym.

Wszystkie kostiumy posiadały natomiast oznakowanie CE, które potwierdza ich zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa i wypadły dobrze w badaniach laboratoryjnych. Stroje i zastosowane w nich materiały były czyste i wolne od pasożytów. Zgodnie z wymaganiami, były wyprodukowane z materiałów samogasnących lub też płomień gasł zanim nastąpiło przerwanie nitki kontrolnej. Zapobiega to poparzeniom dziecka, stojącego np. zbyt blisko zimnych ogni czy rac tortowych na przyjęciu urodzinowym.

Wybierając z dziećmi stroje karnawałowe bądź inne przebrania zalecam, by zwrócić uwagę na to, czy w oznakowaniu uwidoczniono:
• znak CE, potwierdzający zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa,
• dane pozwalające na ich identyfikację,
• dane i adres producenta/importera,
• piktogramy informujące o zasadach utrzymania ich w czystości,
• ostrzeżenia związane z ograniczeniem wiekowym.

Nie należy kupować przebrań bez wymaganych oznaczeń, a szczególnie takich, na które nie naniesiono oznakowania CE czy też danych producenta lub importera. Może to wskazywać, że wprowadzający do obrotu nie dopilnował swoich podstawowych obowiązków, a tym samym zachodzi większe prawdopodobieństwo, że produkty nie są bezpieczne.

Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej swoich wątpliwości i zastrzeżeń co do bezpieczeństwa i oznakowania przebrań oraz innych zabawek: Kraków przy ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

Małopolski Wojewódzki
Inspektor Inspekcji Handlowej
Joanna Jahn-Machowska

Zdjęcie przedstawia chłopca ubranego w niebieska koszulkę i czerwoną pelerynę z czerwoną materiałową przepaską na oczy, patrzącego w dal przez lornetkę. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu widnieje logo Inspekcji Handlowej. Poniżej znajduje się tytuł: „ Inspekcja Handlowa w Krakowie skontrolowała przebrania dla dzieci”. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu:  www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Grafika przedstawia po prawej stronie Mikołaja, po lewej u góry logo UOKiK’u i Europejskiego Centrum Konsumenckiego, a poniżej tekst: „W tej sytuacji sklep ma prawo określać własne warunki, np. termin, wymagać dostarczenia paragonu, oryginalnego opakowania, metek. W zamian – może Ci zaproponować m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy w tej samej sieci.”

Grafika przedstawia po lewej stronie miniaturki zdjęć skontrolowanych przebrań dla dzieci: czerwonej błyszczącej peleryny, stroju policjanta (żółta kamizelka, kajdanki, czarne spodnie), oraz elementów stroju wonder woman (korony, pasa, bransoletek). Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu zamieszczono logo Inspekcji Handlowej. W środkowej części grafiki znajduje się tytuł „Skontrolowaliśmy przebrania dziecięce” poniżej podtytuł „zastrzeżenia” oraz tekst „ jedyne nasze zastrzeżenia, dotyczyły kwestii formalnych, jak np. nieprzetłumaczenia deklaracji zgodności na język polski czy braku szczególnych ostrzeżeń związanych z ograniczeniem wiekowym.” niżej widnieje kolejny podtytuł „pozytywne wyniki” oraz kolejny tekst „+ wszystkie skontrolowane kostiumy posiadały oznakowanie CE, które potwierdza ich zgodność  z wymaganiami bezpieczeństwa + wszystkie wypadły dobrze w badaniach laboratoryjnych. Stroje i zastosowane w nich materiały były czyste i wolne od pasożytów, + zgodnie  z wymaganiami, były wyprodukowane z materiałów samogasnących lub też płomień gasł zanim nastąpiło przerwanie nitki kontrolnej.” W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu: „ www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Zdjęcie przedstawia chłopca przebranego za superbohatera w niebieskiej koszulce z czerwoną gwiazdą oraz czerwoną peleryną i czerwoną opaską na oczach, trzymającego megafon w rękach. Ponadto na zdjęciu w prawym górnym rogu zamieszczono logo Inspekcji Handlowej oraz tytuł „Wybierając z dziećmi stroje karnawałowe zalecamy, by zwrócić uwagę na to, czy w oznakowaniu uwidoczniono:” poniżej tekst „znak CE, potwierdzający zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa, dane pozwalające na ich identyfikację, dane i adres producenta/importera, piktogramy informujące o zasadach utrzymania ich w czystości, ostrzeżenia związane z ograniczeniem wiekowym”. W prawym dolnym rogu znajduje się adres internetowy urzędu: „ www.krakow.wiih.gov.pl” oraz odnośnik do Facebooka i Twittera urzędu: @WIIHKRAKOW.

Aktualizacja: 2022-01-03 16:03