Pomniejszanie czcionki Powiększanie czcionki Przycisk zmiany kontrastu

ROWERY DLA DZIECI.

Rowery dla dzieci - osiem regułCzy może być lepsza forma spędzania wolnego czasu z dziećmi, aniżeli pobyt na świeżym powietrzu? Oczywiście, że nie. Szczególnie uwzględniając wpływ ostatnich wydarzeń, izolacji i zachowywania dystansu społecznego. Warto wykorzystać obecny czas i zadbać o kondycję fizyczną, nie tylko nas dorosłych, ale przede wszystkim najmłodszych. Idealnym rozwiązaniem będą wspólne wyprawy rowerowe.

Naukę jazdy można rozpocząć już od wczesnych lat, kupując maluchowi rowerek biegowy lub trzykołowy. Zanim jednak, jako konsumenci udamy się do sklepu w celu dokonania zakupu potrzebnego nam sprzętu, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami wyboru bezpiecznego i odpowiedniego roweru dla naszej pociechy.

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji kupna? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc 8 REGUŁ BEZPIECZNEGO ROWERU DLA DZIECKA:

 • Oznakowanie produktu symbolem zgodności CE.
 • Umieszczenie danych producenta i importera (lub załączenie ich do wyrobu).
 • Dołączenie szczegółowej instrukcji montażu i obsługi, a także konserwacji.
 • Posiadanie trwałego oznaczenia trzonu kierownicy i siodełka, wskazującego na jaką minimalną głębokość można wsunąć daną część w ramę zabawki.
 • Wymóg opatrzenia rowerków dwukołowych ostrzeżeniem dotyczącym użytkowania na drogach oraz ewentualnej konieczności zaopatrzenia się w środki ochrony osobistej (tj. „Ostrzeżenie. Konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej”. Nie używać w ruchu ulicznym”).
 • Fakt, że rowerki dwukołowe, które z uwagi na ograniczoną wytrzymałość, sposób konstrukcji i zaprojektowania lub inne czynniki, nie są przeznaczone dla dzieci w wieku 36 miesięcy lub starszych, muszą być opatrzone odpowiednim ostrzeżeniem (tj. „Ostrzeżenie. Nie nadaje się dla dzieci powyżej 36 miesiąca życia”).
 • Zasada chronienia łańcucha rowerka osłoną, w celu uniknięcia możliwości zaplątania się sznurówek czy elementów odzieży.
 • Warunek dotyczący kół bezpośrednio napędzanych pedałami, które nie mogą mieć szczelin lub otworów o szerokości przekraczającej 5 mm.

Pragniemy nadmienić, iż rowery dla większych dzieci, nie są już traktowane jako zabawki, ale jako sprzęt sportowy. Ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana i profesjonalna. Z uwagi na ten fakt, kupując rower dla starszego dziecka należy dodatkowo skontrolować:

 • uwidocznienie danych producenta lub importera (podmiotu, który ponosi odpowiedzialność za dany wyrób),
 • instrukcję montażu, użytkowania oraz zasady konserwacji,
 • zastosowaną metodę osłony łańcucha roweru,
 • zabezpieczenia zacisków do regulacji wysokości siodełka (niektóre mogą pozwolić dziecku na zbyt łatwą samodzielną regulację),
 • grupę wiekową i przedział wagowy (rower należy dobrać odpowiednio do wzrostu i masy dziecka),

W każdym przypadku przed udostępnieniem sprzętu rowerowego dziecku należy sprawdzić poprawność montażu, podokręcać wszystkie śrubki, dokonać wizualnej oceny stanu urządzenia, tj. czy nie ma wystających, ostrych elementów lub krawędzi. Sprawdzić stan ogumienia i prawidłowość działania hamulców. Zawsze należy mieć na uwadze, że małe dziecko na rowerze powinno znajdować się pod nadzorem osób dorosłych.

Obowiązkowo zalecamy pamiętać również o bezpieczeństwie – kask dla dziecka od najmłodszych lat pozwoli na wyrobienie dobrych nawyków na przyszłość.

Życzymy satysfakcji z każdego przejechanego kilometra oraz wielu rodzinnych wypraw rowerowych przy samych wiatrach w plecy.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem telefonu 12 448-10-30 oraz adresu e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl. Inspekcja Handlowa dołoży wszelkich starań aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, a także skutecznie rozwiązać problem i udzielić potrzebnych informacji.

Aktualizacja: 2021-06-01 11:34