Oznakowanie kosmetyków
Czy twój krem jest prawidłowo oznakowany? Wiesz, jak długo powinno się go używać?

Prawie 300 kontroli, ponad 1800 produktów, m.in. szamponów, kremów, żeli antybakteryjnych i mydeł. Nieprawidłowości wykryliśmy w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku. Zweryfikowaliśmy, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków (tzw. claims), są prawdziwe. Zapraszamy do zapoznania się z raportem z kontroli z 2021 r. i wykazem wykrytych nieprawidłowości Pobierz raport i wykaz wykrytych nieprawidłowości.

Zdjęcie przedstawia brązową butelkę z kosmetykiem, cytryny oraz szklany słoiczek z solą, na beżowo szarym tle. W lewym górnym rogu umieszczono logo UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na grafice znajduje się tytuł: Kontrola Kosmetyków oraz treść Czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków są prawdziwe? 1830 partii produktów pod luba w trakcie 295 kontroli. Weryfikowaliśmy oznakowanie m.in. żeli antybakteryjnych, mydeł, szamponów, kremów, pudrów i lakierów. Nieprawidłowości w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku.


Zdjęcie przestawia szklane opakowanie kremu na szarym tle. W lewym dolnym rogu umieszczono logo UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na grafice znajduje się tytuł: Etykieta i symbole na kosmetykach są ważne, bo: wskazują na długość terminu ważności produktu, data poprzedzona zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem” lub znakiem klepsydry to termin, do którego kosmetyk, przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach, zachowuje w pełni swoje właściwości. POA informuje o okresie po otwarciu produktu, w którym nadaje się do użycia. Poniżej znajduje się treść: Komunikują o wpływie kosmetyku na środowisko i składnikach użytych do produkcji. Masz alergię lub problemy skórne – zapoznaj się ze składnikami szczególnie uczulającymi i ich nazwami w INCI (Międzynarodowymi Nazewnictwie Składników Kosmetycznych). Zawierają szczególnie ostrzeżenia np. chronić oczy.


Zdjęcie przedstawia plastikową butelkę z pomarańczową zakrętką, biały dozownik z plastikowym pryskaczem, szklane opakowanie z białym kremem w środku na różowym tle. Cała grafika jest utrzymana w kolorach szarości/ beży. W lewym górnym rogu umieszczono logo UOKiK – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na grafice znajduje się treść: Jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości oznakowania kosmetyku – poinformuj właściwą miejscowo placówkę Inspekcji Handlowej lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O wszelkich zastrzeżeniach dotyczących tych produktów, w szczególności ich bezpieczeństwa zdrowotnego zawiadom Państwową Inspekcję Sanitarną.

Aktualizacja: 2022-06-06 11:21